Debut an școlar 2020-2021

9.09.2020 postat

Stimați părinți, am fost informați, că pentru moment școala noastră se află în scenariul verde: toți elevii vor participa la cursuri, în clasă, cu măști pe tot parcursul prezenței în școală, așa cum se întâmplă momentan în orice instituție. Ca părinții, sunteți responsabili de sănătatea copiilor și de asigurarea măștilor zilnice pentru școală. Pentru buna funcționare a tuturor lucrurilor, vă rugăm să vă asigurați că elevii vor veni la școală în ținute corespunzătoare, că înțeleg cât de important este sa poarte masca pe tot parcursul prezenței în școală, și că vor respecta distanta fizica de 1 m fata de colegi, chiar și dacă aceștia fac parte din familia lor. Elevii care sunt bolnavi sunt rugați să contacteze un medic și să ceară sfatul acestora.

Elevii sunt obligați să:

Poarte măști la școală

Se spele pe mâini

Să se dezinfecteze la școală

Să urmeze traseele desemnate de intrare/ iesire

Să păstreze distanța fizică

Să nu-și schimbe banca și scaunul desemnat/ locul din clasa

Să respecte indicațiile date de profesori și personalul auxiliar

Să nu împrumute sau să împartă bunuri personale, mâncare sau băuturi.

Știm că e dificil, dar prin respectarea acestor reguli sperăm că vom trece cu bine de această perioadă și să rămânem sănătoși până la final!

Vă mulțumim pentru colaborare, și va asigurăm că vom face tot ce tine de noi pentru a asigura un mediu propice învățării, dar nu putem face aceasta fără ajutorul dumneavoastră.

Proiecte 2019-2020

24.07.2020 postat

Competiţia MAST-TOP

7.06.2013 postat

Atelierul de creativitate al şcolii din Bazna a participat la competiția Școala–MaST_TOP an III, desfăşurată la Inspectoratul Şcolar Judeţean Sibiu, în data de 28.05.2013, cu cercetarea ştiinţifică intitulată "GERMINAREA  ŞI CREŞTEREA CEREALELOR ÎN CONDIŢII DIFERITE DE UDARE’’ . Elevii noştri, coordonaţi de prof. Mirela Câmpean, au obţinut o diplomă specială.

Echipa a fost formată din următorii:

Elevi:

Cîmpian Roxana - VIA

Cîmpean Tudor – VIA

Oprea Ştefania – VIA

Damaschin Alexandru – VIB

Ghira Aurel – VIB

Limbăşan Radu – VIB

Muntean Raul – VIIA

Moldovan Ana – VIIA

Schencker Şipoş Luiza – VIIA

Daroş Timotei – VIIB

Preda Marcela – VIIB

Stoica Andreea - VIIB

Profesori:

Cîmpean Mirela Camelia – prof. chimie

Cătană Mihaela – prof. fizică – chimie

Hentea Mihaela – prof. biologie

Mocanu Maria Ioana – prof. matematică

Prisăcaru Radu – prof. matematică

Felicităm întreaga echipă pentru munca depusă!

Meşteşuguri artistice tradiţionale

7.06.2013 postat

La Olimpiada judeţeană "Meşteşuguri artistice tradiţionale", elevii noştri, coordonaţi cu măiestrie şi talent de prof. Gabriel Radu,  au obţinut următoarele rezultate:

• Icoane pictate pe sticlă - Stoica Andreea, clasa a VII-a, premiul I şi calificare la faza naţională;
  • Icoane pictate pe lemn - Trâmbiţaş Octavian-Gabriel, clasa a VI-a, premiul II;
  • Mobilier săsesc pictat - Cîmpean Tudor-Vasile, clasa a VI-a, premiul I şi calificare la faza naţională.

Felicitări tuturor şi succes la faza naţională.

Citeste restul postarii »

Bibicu' din nou pe scenă

7.06.2013 postat

La festivalul de teatru interşcolar "Bibicu' din nou pe scenă", ediţia a VII-a, Mediaş, un grup de elevi de la şcoala din Bazna a obţinut locul III, cu piesa "Un pedagog de şcoală nouă" - după I.L.Caragiale, coordonaţi fiind de prof. Oana Mărginean şi prof. Bogdan Muţeanu. Îi felicităm din inimă!

Moştenire din bătrâni

7.06.2013 postat

La festivalul folcloric "Moştenire din bătrâni", desfăşurat la Blăjel în data 26.05.2013, elevii şcolii noastre au obţinut următoarele rezultate:

• Bazna - locul II cu ansamblul folcloric "Coconiţa", instructori: înv. Mărioara Marcu, prof. Alina Florea şi prof. Bogdan Muţeanu.
  • Boian - locul III cu ansamblul folcloric al claselor I-IV, instructori: înv. Lucia Ogrean şi înv. Maria Vescan

Felicitări tuturor!

Coconiţa din Bazna

Citeste restul postarii »

Festival judeţean de teatru şcolar

6.06.2013 postat

Elevii clasei a II-a din Bazna, îndrumaţi de prof. Gabriel Radu, au repurtat un succes deosebit pe scena Festivalului Judeţean de Teatru şcolar, la Teatrul Gong din Sibiu. Elevii noştri au obţinut locul II şi un premiu special pentru dinamică şi culoare, cu piesa "Va fi bine!". Îi felicităm pe toţi, împreună cu coordonatorul lor, care a imaginat totul: text, costume, decoruri, etc.

La clasele V-VIII, elevii noştri au participat cu piesa "Pedagog de şcoală nouă", după I.L.Caragiale, primind dilomă de participare. Instructori: prof. Oana Mărginean şi prof. Bogdan Muţeanu. Felicitări!

Scoala Gimnaziala Bazna - locul III la faza zonală fotbal

5.06.2013 postat

Elevii şcolii noastre au obţinut locul III la faza zonală a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, zona VI, Campionatul naţional de fotbal pe teren redus - ciclul gimnazial - Mediul rural, care a avut loc la Sfantu Gheorghe, în perioada 10 - 12 mai 2013. Felicităm întreaga echipă, în frunte cu antrenorul său, prof. Ioan Căpâlnean.

Legenda:

Poza 1 - echipa de fotbal locul III la faza zonala la fotbal - Sf. Gheorghe